KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Jalutuskäigud külma ilmaga
Samojeedi ja papilloni kutsikad

Koerte kasvatamise hobi toob kaasa suurt vastutust ja kohusetunnet oma kasvandike ees, aga samas ka palju rõõmu. Minu aretustöö eesmärk on olnud konkreetse tõu vastavus koeratõu tugevatele iseloomulikele omadustele. Aretuses olen kasutanud alati terviseuuringud läbinud ja terveid koeri.
Minu koerad on mulle eelkõige pere liikmed ja lemmikloomad. Aretustööga tegelen ainult siis kui on õige aeg oma koerte liine jätkata ja kui vajan midagi enda jaoks. Pesakonnast valitud koerakutsika jätan enda, sugulaste või heade peretuttavate juurde elama. 

 

Pakun eluaegset ja tasuta tuge kõikidele minu poolt kasvatatud koerte omanikele, et pererahvas ning kutsikad õnnelikult kokku kasvaksid ja üksteisest rõõmu tunneksid. Minu kutsikad on samuti ennekõike oma armastava pere liikmed ja lemmikud ning oluliseks pean kutsikale tulevikus tema elementaarse heaolu tagamist (turvaline koduaed ja puhkamiskoht, õige toit, õpetus, regulaarne liikumine, karvahooldus) ning tervise eest hoolitsemist (ussikurid, vaktsiinid, tervisekontrollis käimine). Millises suunas täpsemalt soovitakse koos koeraga areneda tulevikus (nt sportkoer, teraapiakoer, näitusekoer jne) seda otsustab iga pere juba ise. Aitan omalt poolt nõuannetega ja elan kaasa igale ettevõtmisele.

 

Nagu me kõik juba teame, siis lapsed jäävad alati emadele lasteks, olenemata nende vanusest ja asukohast..., niisamuti jääb iga koerakutsikas oma kasvatajale väikseks "karvaseks lapseks", kellest hoolitakse terve tema eluea jooksul. Olen alati valmis jagama nii rõõmu kui ka muret seoses oma kasvandikega. Üheskoos on kergem leida kiireid lahendusi võimalikele tekkivatele eriolukordadele (koer keeldub söömast, karvahooldusega on probleeme tekkinud või kui koer on ootamatult kaduma läinud jm). Olen ainult telefonikõne kaugusel!


Samamoodi olen valmis võtma oma kasvandiku igal ajal enda juurde tagasi, kui mingil põhjusel või teisel soovib pere koerast loobuda. Vajadusel aitan leida koerale uue kodu või lahendada tema käitumisprobleeme. Kasvatajana olen väljas selle eest, et minu kasvandikud elaksid pika ja õnneliku elu.

  

Kutsika kasvatamine on kulukas hobi ja kindlasti mitte äritegevus. Kõik me oleme alati huvitatud sellest, et tulevane pereliige oleks võimalikult terve, hea iseloomuga ja näeks tõustandardile iseloomulik välja. Kui suurt pühendumist ja millist tööd see kasvatajalt nõuab? Kutsika kasvatamisega seondub tegelikkuses palju enamat, kui see mis pealtnäha paistab.

Sinu jaoks algab lugu sinu kutsikast, aga kasvataja jaoks tähistab pesakond aasta(kümne)te jagu tehtud tööd ja vajalike teadmiste omandamist, valikute tegemist, planeerimist, riskide võtmist, proovimist, vahel pettumist, uuesti üritamist ja väga kurbadel juhtudel ka oma perelemmiku kaotust. Pesakonda planeerides, oodates ja kasvatades ei tea kasvataja mitte kunagi ette millised katsumused tuleb koos koeraemaga ületada. Kindlasti on igal kasvatajal suur rõõm omada tugevate instinktidega ning tervet koeraema, sest tiinuse,  poegimise  ja kutsikate kasvuperioodil on ohtusid väga erinevaid.

Kasvataja vaatab sinu koera ja näeb temas tema vanaisa kehaehitust, viimaste generatsioonide proportsioone, ema kõrvade asetust, pesakonnakaaslaste liikumisviisi ja isa temperamenti. Rõõmustab, et tal õnnestus selles kutsikas parandada tema vanemate vead või tuua välja sellele liinile iseloomulikud tüüpilised omadused...

Soovitan lugeda artiklit Kui palju üks kutsikas tegelikult maksab? (autor Haita-Maarit Zahharov).

 

 

 

Agne Mägi

 

Kennel Silverwhite

 
 

 


Kennel Silverwhite 2013 aasta papillonide pesakond

Foto: Betti Murdvee
 

 

UUDISED
Kohtuvaidlus on lõppenud
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
HUGO ja PÖMMU on uued Läti JCH ja CH
SILVERWHITE MIMI OF IKE on nüüd EST JCH