AVALEHT  
Samojeedi koera tõututvustus
Phalene/Papilloni tõututvustus
Koera juhtimine ja parkimine

 

Näitusekoolitus toimus 3 märtsil, 2007 Jõelähtme rahvamajas.

hugo quevedo .jpg
 
Koolitaja: HUGO QUEVEDO (Norra)
Professionaalne händler, karvahooldusspetsialist ning trimmija/pügaja alates 1984 aastast. Händleri- ja Karvahoolduskoolitused algajatele, edasijõudnutele ja professionaalidele alates 1998 Peruus, Guatemalas, USA-s, Norras ja Rootsis. Juuniorhändlerite Põhjamaade Meistrivõistluste kohtunik, rahvusvahelisel näitusel Põhjamaade Võitja 2006, Norras.

Saavutused: Üle 50 BIS võidu. Üle 200 rahvusliku- ja intertsempioni, 12 maailmavõitjat jpm.

 

 
 
 
 
  • Koera ja händleri vaba liikumine
 
Ringis oleks hea kui koer ja ka kindlasti händler liiguksid loomulikult. Seda saavutatakse siis, kui ei ole händleril ja koeral silmsidet jooksu ajal ja samuti ei tohi anda maiust koerale liikumise ajal. Kontakt ja motiveerimine koeraga toimub vahetult enne liikuma hakkamist ja selle lõppedes.
 
 
  • Näituse rihm soovituslikult alati peenike ja täispoov/poolpoov
 
Rihm pannakse koerale lõua alt ja kõrvade tagant läbi. Keti kinnitusrõngas pannakse pealepoole selleks, et kett/rihm jookseks poovast asendist kergelt lahti. Händleri käes on rihm kokkupakituna rusikas, väljudes peopesast allpool. Selleks, et saavutada sibeleva koera üle paremat kontrolli tuleks panna ketil kinnitusrõngas lõua alla. Mida lähemal on koer händlerile st. tema juhtiv kõverdatud käevars, seda parem on kontroll koera üle. Koerale tuleb selgeks õpetada näituserihma pikkus pidevalt pöördeid harjutades niikaua kuni koer hakkab ilma ketti pingule tõmbamata teiega kaasa pöörama ja vasakut jalga jälgides aru saama rihma pikkusest ja liikumise kiiruse valikust.
 
 
 
  • Ringitöö on koera müümine kohtunikule
 
Esmamulje koerast on kohtunikule väga tähtis ja kohe tuleb võita tähelepanu, teist võimalust enam ei tule. Ringis tuleb alati koer esiplaanile sättida ja mitte jääda teiste varju st. tahapoole, selleks alati koer panna teistega sirgesse ritta koonuga parema käe suunas, risti händleri ette. Händler ise seisab koera esikäppade taga, et mitte segada koera näitamist, olles tagaplaanil. Pidevalt jägida kohtuniku liigutusi ja silmanurgast piiluda, et kas ta jälgib teid koeraga.
Jälgima peab ka, et kui viimane koer üle vaadatakse, et siis tuleb jälle sirgesse ritta seisma koer panna ja kohtunik heidab viimase pilgu osalejatele enne otsuse langetamist.
 
 
  • Händleri kehakeel saavutamaks koostööd koeraga ringis
 
Koeraga jooksu alustades võib anda käskluse JOOKSEME vms. ja oleks hea teha alustuseks koeraga sissejuhatav ring ümber enda, et koer saavutaks liikumiseks kehabalansi ja võtaks sujuvalt hoo üles jooksuks. Tagasipöördel ei tohi hoog seisma jääda ja võib teha mingit häälitsust või anda mingi käsu- TAGASI, PÖÖRA jne. Ideaalis koer loeb kehakeelt (vasakut jalga) ilma käskluseta. Harjutada selleks vasaku jala ja kehaga rõhutades liikumise aeglustust ja kiirendust, õppida aitab maiusega koera pöördele juhtimine.
Koeraga jooksust seisma jäädes ei tohiks anda käsklusi ja tuleb koer juhtida seisangusse-parkida ära. Parkimine peaks olema sujuv ja mitte nurgeline, st. tuleb teha kas poolring või ring vastavalt vajadusele ja arvestades eelnevalt, et peab kindlasti jääma ruumi koerale seisanguks kohtuniku ees umbes 2 sammu kaugusel. Koera seisangu fikseerimiseks tuleks tuua mõlemad käed ette kokku selleks, et koer ei püüaks jälgida händleri erali olevaid käsi ja saades sellega üheaegselt 2 erinevat käsklust. Kui käed on ette asetatud liikumatult kokku ja ka händleril jalad koos (mitte üks ees ja teine tagapool), siis ka koer seisab sama liikumatult. Juhul kui hakata kätega siblima ja händler liigutab keha, siis ka koer liigutab kaasa.
Käte kõrgus valida vastavalt nii, et koera ilme ja kael võimalikult ilusad ja sirutatud oleksid.
Juhul, kui koer hakkab istuma seisangu ajal, siis kas astuda samm tagasi ja koer meelitada järgi või suunata käega koonust pisut allapoole, et koer hakkab käe suunas vaatama ja selleks ta tõuseb uuesti püsti. Siin võiks koertele kes armastavad liialt istuda õpetada lisakäsklus NÄITA vms.
Ideaalne seisang oleks koera ja händleri vaheline distantsiga seisak, efektne kohtunikule. Selle õppimiseks võib koeraga harjutada kodus maiuspalade loopimist näopiirkinda, et koer kinni püüaks ja samas harjutab see mäng erksust ja traksi seisakut. Mõnel koeral annab harjutada distantsi suurendamist ainult käe väljasirutamisega ja lisada käsklus nt. NÄITA. Hiljem saab koeral selgeks, et kui händler taganeb, et siis koer peab jääma paigale näitama ennast. Siin oleks hea siis koer erksaks teha ja traksi ajada kiites/prääksudes/vilistades, boonuseks oleks ka kui koer saba veidi liputaks händerile või lausa kohtunikule, see näitab head koostööd ja meeldib ka kohtunikule.
Näituse ringis tuleb alati koeraga rääkida ja olla rõõmsameelne, toetada ja julgustada vajadusel, eesmärgiks kogu tähelepanu hoida händeril, et koer ei hakkaks kõrvaliste asjade vastu huvi tundma ning ei kalduks tegevusest eemale. Seisangute ajal oleks hea välja mõelda mõni ergutav sõna/teha mingi mänguasja piiks/lihtsalt häälitsus mis teeks koera erksaks ja traksiks, nt. kass, pall, prääks jne. kõik on lubatud siinkohal koera ergutamiseks ja häbeneda pole vaja, peaasi on olla koerale abiks iludusvõistlusel võidu saavutamisel ja selleks on need asjad händleritel lubatud, kuid siiski ainult ringis esinevatele händleritele oma koeraga. Väljaspoolt ringi tulevate lisaergutuste tõttu (koerale tuttava inimese poolt mänguasjaga vehkimine ja häälitsemine) võib halvimal juhul saada kohtuniku poolt ringist väljumise korralduse.
 
 
  • Koera seisangute korrigeerimine
 
Koer tuleb parkida seisma kohtuniku ette sujuvalt risti, näoga händleri poole. Vahemaa kohtuniku ja koera vahel vähemalt 2 sammu, et koera keha oleks kenasti jälgitav.
Esikäppasid korrigeeritakse küünarnukist keerates koeral varbaid kergelt sissepoole, need ei jää nii, sest koer ise paneb siis käpa tagasi sirgeks.
Esi- ja tagumised käpad peavad olema 90 kraadise nurga all maapinna suhtes. Esikäpad eraldi ja paraleelselt. Tagajalad pisut laiali .
Kui saba kipub alla vajuma siis sügada saba alt.
Sel ajal kui kohtunik katsub ja vaatab koera üle, siis võib anda koerale maiust. Maiust saades koer pingutab lihaseid muutudes ilusamaks hoiakult ja ülevaatuse protseduur ei ole ebameeldiv, koer peab saama palju kiitust ja preemia on asjakohane.
Vabaseisangus ei korrigeerita koera seisangut juhul kui juba 3 käppa on õieti, kuid kohtuniku ees seistes tuleks käpad õigeks sättida kasvõi ükshaaval.
 
 
  • Händleri riietus
 
Kuna siiski tegemist on iludusvõistlusega siis oleks vaja riietus valida igati korrektne ja harmoneeruv koera värvidega. Riietusega saab ka peita koera kehavigu, kandes koeraga ühte tooni riideid. Efektne on kanda kontrastseid värvitoone mis toovad koera esile (must, punane, sinine).
Inetu on kanda liiga lühikest seelikut ja madala ülaosaga pükse, teksariided ei ole ka korrektne lahendus.
Mehed peaks kandma viigipüksi või ülikonda, särk ja ka lips ei tee paha.
Kõige olulisem on kinga valik - mugavad ja libisemiskindlad. Naistel ei tohiks olla kõrget kontsa. Kingad ja riided tuleb alati enne ringi minekut puhastada (koerakarvad, tolm jms.)
 
 
Autor: Agne Mägi


 
 
UUDISED
Meie Pömmu sai isaks
Meil sündisid samojeedi kutsikad!
Kohtuvaidlus on lõppenud
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused